Logowanie
 
szukaj w serwisie
Strona główna >> Uczelnie >> Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne
09.jpg
wiecej4 tlo
Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne Drukuj Email
ul. Wita Stwosza 17
40-042 Katowice
tel. (0 32) 2519-819
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Słowo "seminarium" znaczy tyle co "szkółka roślin, drzew", a źródłosłów ma w łacińskim słowie "semen" - nasienie, latorośl. Tak też jest w rzeczywistości. Nasieniem jest powołanie. Przez sześć lat pielęgnowane, podlewane, przycinane by stać się pięknym kwiatem. Kto pielęgnuje?

Opiekuje się nami dziewięciu przełożonych. Ksiądz rektor, ksiądz wice rektor, ksiądz ekonom, trzech księży prefektów dbających o to, by w seminarium było jak w domu. Nad rozwojem naszego życia wewnętrznego czuwa trzech ojców duchownych. O rozwój naszego intelektu troszczą się wykładowcy z Wydziału Teologicznego UŚ - księża i świeccy, którzy co jakiś czas sprawdzają efekty swojej i naszej pracy poprzez egzaminy. Każdy semestr kończy się u nas tak samo jak u każdego innego studenta - sesją egzaminacyjną. Sesja jest okresem trochę nerwowym, nie wystarczy bowiem tylko chcieć być kapłanem, trzeba jeszcze coś wiedzieć. Jednak wieczorne - "Jezu ufam Tobie" sprawia, że wszystko się układa. Przed samym egzaminem (jak i przed wszystkimi ważnymi wydarzeniami) można udać się do kaplicy i oddać wszystko Jezusowi i Jego Matce. Bo przecież mieszkamy z Jezusem pod jednym dachem. I to jest w tym wszystkim najwspanialsze. On jest najlepszym nauczycielem i z dnia na dzień każdy z nas przekonuje się o tym, że tyle ma, ile "wyklęczy".

Nie jest więc to wszystko takie straszne, jak sobie wielu wyobraża. Faktem jest, że niektórzy odchodzą. No cóż? Nikt z nas nie jest od razu w 100% pewien, że to jego droga, nikt nie uważa, że złapał już Pana Boga za piętę. Czasami Jezus chce by ktoś był w seminarium rok, dwa..., by nauczył się modlitwy, przeżywania sakramentów, życia we wspólnocie, a potem... posyła w inne miejsce. Nikt z tych, którzy odeszli nie żałuje czasu spędzonego w seminarium. Każdy natomiast Bogu dziękuje za to, że mógł tam właśnie być...

Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach, ul. Wita Stwosza 17, przyjmuje zgłoszenia kandydatów na I rok studiów filozoficzno-teologicznych w roku akademickim 2007/2008. Maturzyści, którzy pragną poświęcić się służbie Bożej w kapłaństwie, winni złożyć w sekretariacie Seminarium następujące dokumenty:

  • prośba o przyjęcie i życiorys,
  • świadectwo urodzenia i chrztu,
  • maturzyści z lat ubiegłych: świadectwo dojrzałości /odpis lub kserokopia/;
  • maturzyści tegoroczni: świadectwo ukończenia szkoły średniej /odpis lub kserokopia/,
  • świadectwo moralności wydane przez Ks. Proboszcza i Ks. Katechetę,
  • świadectwo zdrowia od lekarza internisty, laryngologa i rtg płuc,
  • 2 fotografie

Dokumenty należy złożyć:
maturzyści zarówno z lat ubiegłych, jak i tegoroczni od dnia 15.05. do dnia 29.06.2007 r. w godz. od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.00

Równocześnie informuje się, że kandydaci do kapłaństwa będą odbywali studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, dlatego proszeni są również o skontaktowanie się z dziekanatem tegoż wydziału przy ul. Jordana, od wtorku do piątku w godz. 11.00 - 14.00.